چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟
آوریل 5, 2020

عمر مفید لنت ترمز چقدر است؟

 
ماشیران لنت

مهمترین عاملی که در عمر مفید لنت تاثیرگذار است مواد اولیه استفاده شده در لنت ترمز است، برای مثال : در تولید لنت کقشکی از سه مدل مواد استفاده می شود که به ترتیب آن ها را لنت کلافی، لنت پرسی نرم و لنت پرسی خشک می نامیم.
۱. لنت کلافی
به دلیل اینکه در تولید لنت کلافی از مواد سخت کمتر استفاده شده است، لنت کلافی طول عمر کمتری نسبت به موارد مشابه خود دارد. اما در عوض ترمز گیری بهتر و عملکرد مطلوب تری دارد.
2. لنت پرسی نرم
در مواد سخت استفاده شده در لنت پرسی نرم نسبت به کلافی بیشتر بوده و به همین دلیل طول عمر آن نسبت به کلافی بیشتر است.
3. لنت پرسی خشک
در مواد سخت استفاده شده در لنت پرسی خشک نسبت به لنت کلافی و لنت پرسی نرم بیشتر بوده و به همین دلیل طول عمر آن نسبت به بقیه لنت ها بیشتر است.

به اجمال در پست آموزشی به مقایسه لنت کلافی و پرسی میپردازیم . همچنین عمر مفید لنت به عوامل دیگری مثل مسیر رانندگی، وزن ماشین، عملکرد درست سیستم تعلیق ، نوع رانندگی و... بستگی دارد.

4. در چه مسیرهایی رانندگی می‌کنید؟
افرادی که بیشتر در بزرگ‌راه‌ها و جاده‌ها تردد می‌کنند، خیالشان از بابت طول عمر لنت ترمز راحت‌تر است.از سوی دیگر مناطق شهری، به خصوص کوچه‌های پر پیچ و خم بیشترین آسیب را به لنت ترمز می‌زنند چون راننده دائم مجبور است از ترمز استفاده کند.
5. چند سرنشین یا بار دارید؟
هرچقدر سرنشینان بیشتر یا بار بیشتری داشته باشید، عمر لنت ترمز خودروی شما زودتر به پایان می‌رسد چون هرچقدر وزن خودرو افزایش پنیدا کند، ترمز نیاز به نیرو و فشار بیشتری دارد.
6. مسافتی که طی می‌کنید چقدر است؟
خودروهایی که مسیرهای کوتاهی را طی می‌کنند کمتر به لنت ترمز فشار می‌آورند